Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu kopertowym, wielospadowym nie stanowi problemu technicznego. Równiez do takiego dachu można dobrać odpowiednie rozwiązania by maksymalizować wydajność instalacji. W kontekście samego montażu dach czterospadowy jest większym wyzwaniem niż dach dwuspadowy. Taka konstrukcja dachu wymaga użycia większej ilości elementów montażowych i jest bardziej pracochłonna.
W kontekście optymalizacji wydajności instalacji głównym problemem na dachach wielospadowych jest niewystarczająca ilość miejsca na jednej połaci dachu. Dlatego w takich instalacjach wykorzystywane są różne połacie dachowe, nie tylko ta najbardziej zwrócona w stronę południową, ale także części dachu zwrócone w stronę zachodnią lub wschodnią albo, w zależności od ustawienia domu, w strony południowo-zachodnią lub południowo-wschodnią.
Przy dachach kopertowych, gdzie każda połać ma kształt trójkąta lub trapezu zwężającego się w stronę kalenicy, warto zastosować panele fotowoltaiczne o wysokiej sprawności. Dzięki temu z mniejszej powierzchni dachu jesteśmy w stanie uzyskać większą moc całego zestawu fotowoltaicznego. Jeżeli panele fotowoltaiczne ułożone są na dwóch lub więcej powierzchniach dachowych o różnej ekspozycji na słońce, istnieje ryzyko, że cześć połaci pokrytej modułami fotowoltaicznymi będzie częściowo zacieniona. Częściowe, okresowe zacienienie może pochodzić także z kominów lub anten. Dla zwiększenia wydajności pracy modułów fotowoltaicznych warto zastosować optymalizatory mocy w połączeniu z falownikiem centralnym. Różne kierunki ustawienia połaci dachu wymuszają optymalizację mocy. Można ją osiągnąć także dzięki zastąpieniu falownika centralnego mikrofalownikami ( np. Hoymiles. ) Więcej informacji o instalacjach opartych na mikrofalownikach znajdziesz tutaj)
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu kopertowym– wady i zalety
+ Brak wymogów stosowania dodatkowej konstrukcji wsporczej
+ większa autokonsumpcja, większa produkcja energii rano i wieczerem
+ - Kilka powierzchni o różnym stopniu ekspozycji na słońce. Konieczność zastosowania optymalizatorów lub mikrofalowaników,
- Mniej miejsca na połaci dachowej
- Wyższy koszt
- Trudniejszy dostęp do instalacji przy montażu i konserwacji paneli fotowoltaicznych
Korzystaj z ekologicznej energii z instalacji fotowoltaicznej i oszczędzaj na rachunkach za energię elektryczną.