Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Czas podkręcić moc i wycisnąć więcej z Twojej instalacji.

Uzupełnij formularz i poczekaj na telefon od naszego Doradcy

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej to idealne rozwiązanie dla firm, które chcą jeszcze bardziej obniżyć koszty energii elektrycznej. Jeśli Twoja firma już korzysta z instalacji fotowoltaicznej, ale zapotrzebowanie na energię wzrosło – teraz jest najlepszy moment na powiększenie instalacji fotowoltaicznej!

Dlaczego warto rozbudować instalację fotowoltaiczną?

  • Większe oszczędności – dodatkowe panele pozwalają na produkcję jeszcze większej ilości energii, co przekłada się na niższe rachunki.
  • Skalowalność – rozbudowa instalacji pozwala dostosować produkcję energii do zmieniających się potrzeb waszej firmy.
  • Uniezależnienie od podwyżek cen energii – zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej to większa niezależność od dynamicznie rosnących cen energii elektrycznej.

Samodzielna rozbudowa instalacji PV po przez dołożenie paneli do istniejącej instalacji fotowoltaicznej w wielu przypadkach niestety nie jest zgodna z przepisami. W przypadku rozbudowy obecnej instalacji fotowoltaicznej zasady wskazane zostały w przepisach, które warto znać w przypadku chęci rozbudowania istniejącej instalacji fotowoltaicznej i efektywnego korzystania z energii elektrycznej produkowanej ze słońca. Dlatego przed przystąpieniem do rozbudowy instalacji fotowoltaicznej, skontaktuj się z nami, a dzięki temu inwestycja w rozbudowę instalacji przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

OZE-Biomar oferuje kompleksową obsługę przy rozbudowie istniejących instalacji nie zależnie od wielkości instalacji i liczby paneli – od projektu, przez montaż, aż po serwis. Zadbamy o optymalne rozwiązania dostosowane do Twojego zapotrzebowania, abyś mógł cieszyć się jeszcze większymi oszczędnościami!

Nie zwlekaj, wypełnij formularz, a nasz Doradca Energetyczny skontaktuje się z Tobą, aby ustalić szczegóły i zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej - najczęściej zadawane pytania

Co grozi za niezgłoszenie rozbudowy instalacji?

Niezgłoszenie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej skutkować może karą w wysokości 1 tysiąca złotych. 

Czy do rozbudowy niezbędny jest audyt instalacji?

Rozbudowa systemu instalacji fotowoltaicznej nie zawsze wymaga przeprowadzenia audytu, ale jest to zdecydowanie zalecane przez specjalistów. Audyt instalacji fotowoltaicznej pozwala bowiem na dokładną ocenę stanu technicznego istniejącej instalacji oraz określenie, jakie zmiany są niezbędne do jej rozbudowy.

Czy można rozbudować instalację PV, na którą otrzymało się dofinansowanie?

Istnieje możliwość rozbudowania instalacji fotowoltaicznej, na którą otrzymało się dofinansowanie, ale są pewne zasady i ograniczenia. Należy wziąć pod uwagę:

  • Zgłoszenie rozbudowy - każda rozbudowa instalacji PV musi być zgłoszona do operatora sieci energetycznej. Trzeba upewnić się, że suma mocy paneli fotowoltaicznych obecnych i nowych nie przekroczy dopuszczalnej mocy przyłączeniowej ustalonej z dostawcą energii.
  • Dofinansowania - w przypadku programów takich jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”, dofinansowanie na rozbudowę istniejącej instalacji fotowoltaicznej nie jest przewidziane. To wskazuje, że dodatkowe panele będą musiały być finansowane z własnych środków.
  • Kwestie technicznych - nowe panele powinny mieć charakterystykę prądowo-napięciową zbliżoną do tych już zamontowanych, aby instalacja mogła działać z maksymalną wydajnością.

Czy rozbudowę instalacji PV trzeba zgłosić do OSD?

Tak, koniecznością staje się zgłoszenie rozbudowy instalacji operatorowi systemu dystrybucyjnego (OSD). Prosument korzystający z mikroinstalacji musi poinformować operatora o zmienia mocy w trakcie 14 dni od rozbudowy. 

Czy samodzielna rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa?

Samodzielna rozbudowa instalacji fotowoltaicznej teoretycznie jest możliwa, ale zdecydowanie jest ona odradzana ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i inwerter pracują pod napięciem, co stanowi zagrożenie dla niewyszkolonych i niedoświadczonych osób. 

Jak rozbudować instalację rozliczaną za pomocą net-billing?

W net-billingu, gdy łączna moc instalacji nie jest większa niż 50 kW, można zainstalować dowolną ilość modułów fotowoltaicznych, bez utraty prawa do rozliczenia w takim systemie. Tutaj również po przekroczeniu mocy 6,5, trzeba zgłosić instalację PV do ewidencji Państwowej Straży Pożarnej. 

Jak rozbudować instalację rozliczaną za pomocą net-metering?

Ministerstwo Klimatu i operatorzy sieci dystrybucyjnych wskazują, że prosument, któremu nadano prawo do korzystania z systemu opustów, nie straci go po rozbudowie paneli fotowoltaicznych. Rozbudowa paneli PV do mocy 50 kW jest jednoznaczna z tym, że nadal będziemy rozliczać się  na starych zasadach. Ważne jest to, że po zwiększeniu mocy powyżej 10 kW obowiązuje inny współczynnik potrąceń - 0,7 zamiast 0,8.  Dodatkowo instalacje PV o mocy powyżej 6,5 kW zgłosić należy do Państwowej Straży Pożarnej. 

Jak rozpocząć planowanie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej?

Przed rozpoczęciem rozbudowy instalacji PV, warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim należy określić, ile mocy instalacji fotowoltaicznej chcemy osiągnąć. Następnie warto sprawdzić, czy aktualny falownik może obsługiwać więcej paneli. Do dyspozycji mamy wymianę inwertera na nowy lub użycie mikroinwerterów. 

Kiedy nie można rozbudować instalacji?

Dołożenie paneli nie jest możliwe, gdy na dachu lub gruncie nie ma odpowiednio dużo miejsca na dodatkowe panele lub jakość poszycia/konstrukcji dachu jest nieodpowiednia. Poza tym rozbudowa instalacji nie jest polecana, gdy dach zostanie zbytnio obciążony w wyniku montażu dodatkowych paneli fotowoltaicznych.

Kiedy warto rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Rozbudowa instalacji PV pozwala na uzyskiwanie wielu korzyści i jest zalecana w następujących sytuacjach:

  • Zwiększone zapotrzebowanie na energię - jeśli w  gospodarstwie domowym pojawiły się nowe urządzenia elektryczne (np. pompa ciepła, klimatyzacja, ładowarka do samochodów elektrycznych), mogą one zwiększać zużycie energii.
  • Zmiana sposobu ogrzewania - zazwyczaj przejście na ogrzewanie elektryczne wymaga większej mocy instalacji.
  • Niedopasowana moc początkowa - jeśli początkowa instalacja nie była odpowiednio dobrana do naszych potrzeb, rozbudowa może pomóc uzyskać lepszą efektywność.
  • Dostępność dofinansowań - czasami dostępne są programy dofinansowań, które mogą znacznie obniżyć koszty rozbudowy.
  • Możliwość korzystania z nowych technologii - nowe technologie poprawiają efektywność istniejącej instalacji fotowoltaicznej. 

Które elementy wziąć pod uwagę planując rozbudowę PV?

Jeżeli interesuje nas rozbudowa fotowoltaiki, należy mieć na uwadze moc instalacji PV - koniecznie dobierzmy odpowiednie panele fotowoltaiczne, które będą w stanie zaspokoić nasze potrzeby. Poza tym pamiętajmy o doborze odpowiedniego inwertera.