Montaż instalacji fotowoltaicznej - jak się przygotować?
Podjęcie decyzji o zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej dla naszego domu, firmy lub gospodarstwa rolnego, poprzedzone jest często wieloma pytaniami, związanymi przede wszystkim w wyborem właściwego wykonawcy oraz czynnikami, które mogą mieć wpływ na końcową cenę fotowoltaiki. Sprawdź co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie własnej instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź jak się przygotować do montażu instalacji fotowoltaicznej!
Monaż instalacji PV na dachu pokrytym blachodachówką
Czy mój dom znajduje się w miejscu optymalnym dla instalacji fotowoltaicznej?
W kwestii miejsca najważniejsze jest to, czy w pobliżu nie znajdują się żadne obiekty, które mogą rzucać cień na moduły fotowoltaiczne: wysokie drzewa, kominy, inne budynki itp. Jeżeli w bliskiej okolicy występują np. wysokie drzewa, to warto sprawdzić w jakich godzinach w ciągu dnia rzucają one cień na dach naszego budynku, na którym ma zostać umieszczona instalacja fotowoltaiczna. W przypadku instalacji na gruncie nie jest to, aż takim problemem, gdyż w większości przypadków jest większa dowolność umiejscowienia modułów. Zebrane dane należy przekazać specjalistom od fotowoltaiki, którzy dobiorą odpowiednie komponenty oraz zaprojektują instalację w taki sposób, aby zoptymalizować jej działanie w miejscu narażonym na zacienienia. W takiej sytuacji można zastosować optymalizatory, które dzięki swojemu przeznaczeniu, są w stanie znacząco poprawić uzyski energii instalacji narażonej na zacienienia.
Jakie jest zużycie energii elektrycznej w moim domu/firmie?
Najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie faktur od sprzedawcy za dostarczanie energii elektrycznej. W przypadku nowego budynku, należałoby oszacować planowane zużycie na podstawie wszystkich urządzeń elektrycznych, z będą korzystać domownicy.
Średnie zużycie w domu jednorodzinnym waha się w przedziale od 3000 do 6000 kWh rocznie, pod warunkiem, że w domu nie ma ogrzewania elektrycznego.
W związku z tym, że instalacja fotowoltaiczna jest uzależniona od umiejscowienia, gdzie zazwyczaj jest to dach budynku, to nie zawsze pozostawia możliwość jej rozbudowy, a tym samym zwiększenia zasobności dostarczanej energii i choć jest to niekiedy możliwe, to zazwyczaj bardzo kosztowne. Dlatego warto przeprowadzić analizę na podstawie kilku lat wstecz, co pozwoli stwierdzić, czy nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną jest stałe, maleje czy może rośnie, a jeżeli tak, to w jakim tempie.