Sprawdź wybrane realizacje instalacji fotowoltaicznych na dachach skośnych na terenie całego kraju. Dach dwuspadowy to najczęściej spotykana konstrukcja w domach jednorodzinnych w Polsce. Konstrukcja dachu dwuspadoweego z pokryciem dachówką ceramiczną lub betonową o ekspozycji południowej jest optymalna do montażu instalacji fotowoltaicznej. Najlepiej gdyby to była powierzchnia bez okien połaciowych i elementów dających zacienienie, czyli anten, kominków wentylacyjnych i kominów.
Takie optymalne warunki pod montaż paneli fotowoltaicznych nie zdarzają się często, zwłaszcza na starszych budynkach. Dla osób planujących budowę domu, które zamierzają zacząć produkcję energii elektrycznej z wykorzystaniem energii słonecznej jest to istotna informacja przy wyborze projektu domu.
Dach skośny, dwuspadowy daje możliwość wykorzystania kąta nachylenia, dzięki czemu panele fotowoltaiczne instaluje się bezpośrednio do szyny montażowej na pokryciu dachowym. Nie ma potrzeby stosowania konstrukcji poprawiającej kąt nachylenia w stosunku do słońca. Przy dachach skośnych dostępnych jest kilka rozwiązań dopasowanych do różnego rodzaju pokryć dachowych.
W przypadku dachów dwuspadowych z blachodachówki moduły fotowoltaiczne montuje się na aluminiowych profilach za pomocą śrub dwugwintowych, wkręcanych bezpośrednio w elementy konstrukcyjne dachu (krokwie, płatwie).
W budynkach z pokryciem z blachy trapezowej można wykorzystać mostki trapezowe albo krótkie odcinki profili do których za pomocą klem montuje się moduły PV.
W domach z pokryciem z dachówki ceraminczej lub cementowej wykorzystuje się mocowania za pomocą uchwytów umożliwiających regulację. (Do dachówki karpiówki stosuje się specjalny typ uchwytów do modułów fotowoltaicznych)
Instalacje fotowoltaiczne na dachu dwuspadowym – zalety i wady
+ Odpowiedni kąt nachylenia dachu, gwarantujący optymalną pracę systemu fotowoltaicznego
+ Brak wymogów stosowania dodatkowej konstrukcji wsporczej
- Trudniejszy dostęp do instalacji podczas montażu i ewentualnej konserwacji
Zacznij oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną. Załóż fotowoltaikę!