Dom bez gazu - ogrzewanie na prąd
Nowo budowane domy od stycznia 2022 roku nie mogą korzystać z gazu jako źródła ciepła i podgrzewania CWU. Już w styczniu 2022 Polska Spółka Gazownictwa wstrzymała zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych ze względu na wyczerpane już środki na ten cel. Osoby budujące dom zmuszone są do wyboru innego źródła ciepła.
Kolejne miesiące tego roku pokazały, że wybór gazu jako źródła ogrzewania domu nie byłby najlepszym rozwiazaniem, nawet gdyby PGZ nie zablokowało nowych przyłączy do 2023 roku.
Odcięcie przez Gazprom dostaw rosyjskiego gazu do Polski, dodatkowo skomplikowało sytuację energetyczną i wpłynęło na wzrost cen tego paliwa. Sytuacja geopolityczna i kolejne podwyżki sprawiły, że ogrzewanie energią elektryczną staje się w tej chwili jeszcze bardziej opłacalne.
Po termodernizacji budynku i wykorzystaniu odpowiedniej technologii, np. pieców elektrodowych, nawet dla domu bez własnej instalacji fotowoltaicznej koszty ogrzewania prądem będą niższe niż gazem, weglem czy peletem.
Instalacja PV - dwustronna
Na nowoczesnym osiedlu domków jednorodzinnych w Rumii na Pomorzu zamontowaliśmy nasza kolejną instalację do produkcji energii elektrycznej ze słońca o mocy 5,33 kWp.
Instalacja dwustronna umieszczona na wschodniej i zachodniej połaci dachowej doskonale wpasowuje sie w nowoczesny design osiedla. Domy utrzymane w kontrastowych barwach czerni, grafitu i bieli z instalacją fotowoltaiczną na dachu wyglądają bardzo nowocześnie.
Projekt domów przewidywał, że na dachu pojawią się panele słoneczne. Dachówka o płaskim profilu i duża przestrzeń do wykorzystania pod fotowoltaikę ułatwiły projekt i montaż zestawu składającego się z 16 modułów. Moduly Aleo razem z falownikiem Sofar Solar zapewnią średnią produkcję prądu na poziomie 5000 kWh.
WIĘCEJ O INSTALACJACH FOTOWOLTAICZNYCH WSCHÓD-ZACHÓD