Fotowoltaika o mocy 4,2 kWp na dachu pensjonatu w Jastarni
Ten pięknie położony obiekt wakacyjny na półwyspie helskim wyposażyliśmy w instalację fotowoltaiczną o mocy 4,2 kWp. 15 paneli fotowoltaicznych JA SOLAR 280W w zestawie z falownikiem SOFAR będzie teraz dostarczać energię elektryczną dla wypoczywających tam turystów. Nowoczesny budynek, pięknie położony przy samym morzu, mieści apartamenty wakacyjne na wynajem. Od początku 2022 roku korzysta z niewyczerpalnej energii odnawialnej, jaką zapewnia słońce.
To nie jedyny taki obiekt, jaki ostatnio wyposażyliśmy w zestaw fotowoltaiczny w Jastarni. Zobacz inne lokalizacje naszych realizacji na mapie.
Energia odnawialna nad morzem
Zanim farmy wiatrowe nad polskim morzem nabiorą mocy, warto wykorzystywać całkiem dużą ilość dni słonecznych na Pomorzu. Różnice nasłonecznienia poszczególnych regionów w Polsce są niewielkie. Między najbardziej nasłonecznionym obszarem naszego kraju na południu a tym, gdzie godzin promieniowania słonecznego jest najmniej, jest tylko 10% różnicy.
Warunki klimatyczne i nasłonecznienie w Polsce wbrew powszechnej opinii są całkiem korzystne dla rozwoju fotowoltaiki. Południowe kraje Europy mają oczywiście większe natężenie promieniowania słonecznego na m2, ale zbyt wysokie temperatury i ekstremalne zmiany pogodowe nie są korzystne dla delikatnych ogniw krzemowych, z których składają się moduły fotowoltaiczne. Przy zbyt wysokich temperaturach powyżej 25°C ogniwa tracą swoją maksymalną sprawność. Wysoka temperatura powietrza ma wpływ na temperaturę powierzchni samego modułu fotowoltaicznego. Krzem nagrzewa się obniżając napięcie w ogniwie, co sprawia, że cały moduł obniża swoją sprawność. Dlatego zbyt wysoka temperatura powietrza prowadzi do obniżenia generowanej mocy z instalacji fotowoltaicznej.